Do pracy na wysokościach zazwyczaj używane są drabiny lub rusztowania. Niestety ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest bezpieczne, dlatego firmy, którym zależy na dobru pracowników, szukają lepszych alternatyw. Jedną z takich alternatyw są mobilne podesty z zasilaniem elektrycznym lub bez. Co to za urządzenia i jakie mają zalety?
Za pracę na wysokości uznaje się wszystkie zadania wykonywane co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi na powierzchni, która nie jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 metra pełnymi ścianami albo ścianami oszklonymi oraz która nie jest wyposażona w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące przed upadkiem.
Pracą na wysokości jest więc zarówno montaż instalacji elektrycznej na suficie, jak i oczyszczanie rynien znajdujących się przy dachu budynku czy wykonywanie przeglądów urządzeń wentylacyjnych zlokalizowanych 2 metry nad podłogą.
Do większości takich zadań wykorzystuje się drabiny, bo są łatwo dostępne, tanie i wygodne w transporcie. Niestety mają istotne wady – ich użytkowanie wymaga ciągłego napinania mięśni, wchodzenia, schodzenia po stopniach i rozciągania się, co może prowadzić do przeciążeń, a przy tym stwarza realne ryzyko upadku. Coraz więcej firm szuka więc rozwiązań, których można użyć zamiast drabiny.
Co jest dostępne na rynku?
Mobilne podesty do pracy na wysokościach – co to takiego?
Rosnącą popularnością cieszą się mobilne podesty do pracy na wysokościach, czyli maszyny unoszące operatorów wraz ze sprzętem nawet na 5,5 metra. Podesty są dostępne w wersji:
– z zasilaniem elektrycznym jazdy i podnoszenia – maszyną steruje się za pomocą przycisków i joysticka,
– z zasilaniem elektrycznym podnoszenia – maszynę przesuwa się na miejsce pracy ręcznie, a podnosi lub opuszcza platformę po naciśnięciu odpowiedniego przycisku,
– bez zasilania elektrycznego – maszyna obsługiwana jest w 100 procentach ręcznie – przesuwa się ją na miejsce pracy, a następnie podnosi platformę przez przekręcenie uchwytu.
Wszystkie mobilne podnośniki są lekkie i mają kompaktowe wymiary, dlatego mogą przejeżdżać przez pojedyncze drzwi, wjeżdżać do wind, być używane na delikatnych podłogach oraz w wąskich przejściach.
Mobilne podnośniki do pracy na wysokościach – zalety
Co przekonuje firmy do zakupu tego typu maszyn? Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i komfortu pracy. Operatorzy, którzy korzystają z podestów, przez cały czas stoją stabilnie, mają obie stopy na tym samym poziomie i wolne ręce. Nie muszą się wyginać albo rozciągać, żeby dostać do miejsca pracy ani stale podtrzymywać, aby uniknąć upadku. Swobodnie sięgają po narzędzia lub materiały i obracają się wokół własnej osi, ponieważ platforma jest zabezpieczona barierkami ze wszystkich stron. Dzięki temu są mniej narażeni na urazy i przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego niż osoby używające drabin.
Ich komfort przekłada się z kolei na efektywność, jakość pracy i ogólną motywację, dlatego mówi się, że korzystanie z mobilnych podestów podnosi wydajność.
Dodatkowo podnośniki do pracy na wysokościach są ekologiczne – modele bez zasilania elektrycznego mają bardzo niski wpływ na środowisko, ponieważ ich działanie nie wymaga baterii ani układów hydraulicznych.
Więcej na temat tego, jak pracują podnośniki do pracy na wysokościach, przeczytasz tu: