Czy weterynarz może wykonać badanie okulistyczne zwierzęcia?

U psów i kotów podobnie jak u ludzi mogą występować różne problemy z oczami – są to zarówno zaburzenia widzenia, jak i stany zapalne, uszkodzenia spowodowane urazami czy wady budowy narządu wzroku. Leczeniem tego typu schorzeń zajmują się weterynarze okuliści. Kiedy powinno się do nich zgłosić? Jakie objawy są szczególnie niepokojące? I jak wygląda badanie okulistyczne zwierzęcia?

Okulista kojarzy się przede wszystkim z lekarzem, który zajmuje się korekcją krótko- i dalekowzroczności – dobiera okulary wtedy, gdy pacjent skarży się na to, że nie widzi wyraźnie. Jednak zakres jego specjalności jest znacznie szerszy. Okulista, zarówno ten dla ludzi, jak i dla zwierząt, skupia się na leczeniu różnorodnych problemów ze wzrokiem.

Jakie problemy leczy weterynarz okulista?

O jakich problemach mowa? Weterynarz okulista pomaga m.in. wtedy, gdy dochodzi do urazów mechanicznych oczu, kiedy pies lub kot ma zapalenie spojówek, choroby trzeciej powieki, zaćmę, jaskrę – chorobę wysokiego ciśnienia albo nieprawidłowo zbudowany narząd wzroku, np. niewłaściwie rosnące rzęsy lub wady budowy powiek.

W razie potrzeby zleca leki, które łagodzą nieprzyjemne objawy albo, jeśli to konieczne, kieruje czworonożnych pacjentów na zabiegi chirurgiczne. Czasami może również poprosić o wykonanie dodatkowych badań, żeby ustalić, czy przyczyną nie są choroby przewlekłe lub zmiany w mózgu.

Kiedy zgłosić się z psem lub kotem do okulisty?

Kiedy powinno się zgłosić z psem lub kotem na badanie okulistyczne? Jeśli zwierzę ma:

– łzotok, czyli nadmierny wypływ łez,

– światłowstręt,

– zaczerwienione oczy,

– spuchnięte oko – powiększoną gałkę oczną lub okolice oka,

– nietypową wydzielinę z oczu,

– niesymetrycznie albo nienaturalnie rozszerzone źrenice,

– zmieniony kolor tęczówki,

– zmętnienie soczewki oka,

– zmienione zabarwienie rogówki,

– widoczne uszkodzenie gałki ocznej

należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Wskazaniem do konsultacji są również objawy dyskomfortu takie jak mrużenie powiek i pocieranie łapami okolicy oczu.

Veterinarian using an ophthalmoscope to examine a French Bulldog’s eyes

Jak wygląda badanie okulistyczne zwierzęcia?

Badanie okulistyczne psa lub kota zawsze zaczyna się od dokładnego wywiadu, w trakcie którego weterynarz pyta m.in. o historię leczenia – okulistycznego i ogólnego, przyjmowane leki, najnowsze wyniki badań krwi, USG itp. oraz o problemy zauważone w ostatnim czasie.

Później przeprowadza się badanie neurookulistyczne, czyli ocenę zdolności widzenia i reagowania na bodźce, w tym reagowania źrenic na światło. Czasami wykonuje się również test Schrimera – gdy istnieje podejrzenie niedoboru łez oraz badanie ciśnienia śródgałkowego, żeby wykluczyć jaskrę i stany zapalne wewnątrz oka. Następie podaje się krople rozszerzające źrenice i po odczekaniu około 20 minut ocenia się stan soczewki oraz dna oka. Klinika weterynarii musi być więc wyposażona w mikroskop okulistyczny, tonometr i inne specjalistyczne urządzenia.

Jeśli istnieją wskazania, przeprowadza się dodatkowo test fluoresceinowy albo USG gałki ocznej.

Lecznica dla zwierząt, która świadczy okulistyczne usługi weterynaryjne to m.in. Vikravet:

https://www.vikravet.pl

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 74