Produkcja elektroniki dla branży medycznej – kiedy oferta dostawcy jest kompleksowa?

Young female digital electronic engineer examining computer PC motherboard in laboratory

Znalezienie dostawcy, który będzie w stanie wyprodukować najwyższej jakości podzespoły elektroniczne nadające się do wykorzystania w wyrobach medycznych to prawdziwe wyzwanie. Nawet jeśli producent urządzeń dla branży medycznej zleca wykonanie płytek PCB innemu podmiotowi, sam odpowiada za to, żeby spełniały wymagania nałożone przez Unię Europejską. Najbezpieczniej jest poszukać dostawcy działającego kompleksowo. Dlaczego? I co w tym kontekście znaczy kompleksowo?

Nie każdy producent elektroniki może pracować dla klientów z branży medycznej. Dlaczego? Ponieważ firmy z tej branży wymagają nie tylko wytwarzania podzespołów spełniających najwyższe standardy jakości, lecz także coraz częściej okazania oficjalnych certyfikatów, w tym certyfikatu ISO 13485. Jednocześnie oczekują, że producent będzie działał kompleksowo i z dbałością o bezpieczeństwo.

Dlaczego kompleksowość oferty ma znaczenie?

Ma to znaczenie ze względów logistycznych i finansowych. Koordynowanie współpracy z jednym dostawcą pozwala na:

– optymalizację kosztów – podzespołów nie trzeba transportować z miejsca na miejsce, ryzykować ich uszkodzeniem i płacić za przewóz,

– uproszczenie łańcucha dostaw – co wpływa również na tempo realizacji zamówienia,

– możliwość skupienia się na działalności własnej firmy – gdy nie ma potrzeby nadzorowania wielu dostawców, zaoszczędzony czas można przeznaczyć na dalszy rozwój działalności,

– redukcję problemów związanych z odpowiedzialnością – jeśli coś się wydarzy, nie trzeba szukać kto i kiedy popełnił błąd, bo cała odpowiedzialność spada na jeden podmiot.

Producent elektroniki dla branży medycznej działający kompleksowo to taki, który jest w stanie przygotować podzespół od początku do końca. Dzięki temu, że powierza mu się pełną odpowiedzialność za proces, można zaoszczędzić pieniądze, czas i zasoby. Jeden z takich producentów to firma Printor: https://printor.pl/kontraktowa-produkcja-elektroniki-dla-branzy-medycznej/

Co to znaczy, że oferta producenta jest kompleksowa?

Kiedy można powiedzieć, że produkcja elektroniki dla branży medycznej jest kompleksowa? Gdy klient dostarcza producentowi dokumentację, a później tylko czeka na odbiór gotowych podzespołów. To producent zajmuje się wszystkim i nadzoruje każdy etap.

W zakres usług kompleksowych wchodzą zarówno produkcja obwodów drukowanych, montaże automatyczny SMT lub ręczny THT, kompletacja i magazynowanie niezbędnych komponentów, jak i testowanie podzespołów na różnych etapach. Dodatkowo, w razie potrzeby, dostawca może wytworzyć płytki prototypowe, zająć się programowaniem, pokrywaniem gotowych produktów lakierami albo zalewami zabezpieczającymi oraz zamontować obwody w urządzeniach docelowych.

Kompleksowe podejście do produkcji elektroniki wpływa na komfort współpracy pomiędzy producentem urządzeń medycznych a dostawcą podzespołów.

Oprócz tego przy wyborze dostawcy warto zwrócić uwagę na to, czy firma, której chce się powierzyć zlecenie, ma doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami z branży medycznej i rozumie specyfikę ich działania.

Artykuł partnera

Źródło zdjęć https://www.envato.com

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 35