Weź więc swoją ulubioną listę rzeczy do zrobienia oraz niezawodny długopis i wyruszmy w tę przygodę z ustalaniem priorytetów.
Po pierwsze, musimy dobrze, mocno przyjrzeć się naszym listom rzeczy do zrobienia. Wiem, że mogą być przerażające jak lew na rowerze jednokołowym, ale nie pozwolimy, żeby nas przerosły. Zamiast tego weźmiemy głęboki oddech i zaczniemy kategoryzować nasze zadania na trzy proste grupy: must-do, should-do i could-do. Zadania obowiązkowe to takie, które absolutnie muszą być wykonane, zadania do zrobienia są ważne, ale nie tak pilne, a zadania do zrobienia to takie, które dobrze byłoby wykonać, ale ich niewykonanie nie spowoduje katastrofy.
Teraz, kiedy mamy już uporządkowane zadania, czas zająć się nimi jak wojownicy w ustalaniu priorytetów. Zacznij od skupienia się na zadaniach obowiązkowych, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu i zdrowia. Po pokonaniu tych potworów czasowych będziemy mogli odetchnąć z ulgą i zająć się resztą naszej listy z nową energią i skupieniem.
Ale co z tymi uciążliwymi rozproszeniami, które pojawiają się właśnie wtedy, gdy próbujemy skupić się na tym, co naprawdę ważne? Aby utrzymać te marnujące czas gremliny na dystans, spróbuj wyciszyć swój telefon, zamknąć wszystkie nieistotne karty przeglądarki i grzecznie poinformować swojego gadatliwego współlokatora, że jesteś na misji podbicia swojej listy rzeczy do zrobienia (a potem może dołączyć do ciebie na uroczystą przekąskę).
Podczas naszej przygody z ustalaniem priorytetów warto pamiętać, że kluczem jest elastyczność. Czasami nasze priorytety będą się zmieniać i to jest w porządku. Przyjmij do wiadomości przypływy i odpływy zadań i nie bój się zmieniać swoich priorytetów w zależności od potrzeb. W końcu wielki wojownik o priorytety wie, kiedy się dostosować i zwyciężyć.
Na koniec pamiętajmy, że w ustalaniu priorytetów nie chodzi tylko o to, żeby zrobić wszystko, ale też o to, żeby znaleźć czas na rzeczy, które są naprawdę ważne w życiu. Nie zapominaj więc o wygospodarowaniu kilku cennych chwil na pielęgnację siebie, spędzanie czasu z bliskimi i oddawanie się swojemu ulubionemu hobby. Zrównoważone życie to szczęśliwe życie, a czyż nie do tego wszyscy dążymy?
Image by Kerstin Herrmann from Pixabay