Wbrew pozorom podnośniki koszowe wykorzystuje się nie tylko latem, lecz także w okresie zimowym. Poza standardowymi zastosowaniami przydają się również do usuwania śniegu z dachów obiektów, strącania sopli czy rozwieszania dekoracji świątecznych. Są bezpieczniejsze niż drabiny, ale mimo to w trakcie ich użytkowania trzeba zachować szczególną ostrożność.
Firmy zajmujące się budową i renowacją obiektów działają przez cały rok. Podobnie jak te odpowiadające za konserwację instalacji czy prace porządkowe. W związku z tym ich pracownicy wykonują swoje zadania na zewnątrz, w różnych warunkach, z wykorzystaniem rusztowań, drabin i podnośników.
W okresie zimowym prowadzenie prac na wysokości na otwartej przestrzeni jest bardziej niebezpieczne i trudne niż latem. Niebezpieczne ze względu na zwiększone ryzyko poślizgnięcia i upadku, a trudne ze względu na niskie temperatury i zimny wiatr.
Jak powinno się użytkować podnośniki koszowe zimą?
Odpowiednie przygotowanie podnośnika do pracy
Zanim w ogóle uruchomi się zwyżki, trzeba je przygotować do pracy. Większość maszyn jest parkowana na otwartych przestrzeniach, dlatego przez wiele godzin oddziałują na nie warunki atmosferyczne. Jeśli wystąpią opady śniegu lub deszczu albo temperatura spadnie poniżej zera, na powierzchni podnośnika może pojawić się lód. W takiej sytuacji operator ma obowiązek usunąć śnieg i oblodzenie zwłaszcza z platformy roboczej i schodów, z których będą korzystać pracownicy.
Powinien także upewnić się, czy nie doszło do zamarznięcia płynu hydraulicznego i czy da się bezpiecznie użytkować maszynę. Zdarza się również, że padający śnieg przykrywa nierówności, wyrwy albo studzienki, w które podnośnik mógłby wpaść i stracić stabilność. Dlatego zawsze przed ustawieniem zwyżki należy sprawdzić stan nawierzchni.
Ochrona pracowników
Sprzęt do pracy na wysokości unosi pracowników na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemię. Osoby znajdujące się na platformie na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura jest niższa, a wiatr mocniej odczuwalny, są bardziej narażone na wyziębienie organizmu oraz na odmrożenia. Żeby tego uniknąć, należy zadbać o zimową odzież ochronną i regularne przerwy.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 16 stopni Celsjusza lub więcej i da się ogrzać oraz przygotować posiłek. Część firm oferuje także posiłki regeneracyjne.
Uwaga na akumulator
Jeśli chodzi o samą maszynę, trzeba pamiętać, że w okresie zimowym zmniejsza się pojemność akumulatora. Poza tym ten podzespół przy ujemnych temperaturach rozładowuje się szybciej niż przy dodatnich. Należy to wziąć pod uwagę w trakcie planowania pracy.
Wtedy, gdy akumulator się rozładuje, nie powinno się próbować doładować go w temperaturze poniżej 6 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ to nie przyniesie żadnych efektów. W takiej sytuacji trzeba będzie wymontować ten podzespół, przenieść go do pomieszczenia i tam podładować.
Jeśli szukasz firmy, która wynajmuje i sprzedaje ładowarki teleskopowe oraz podesty ruchome, sprawdź ofertę Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Artykuł partnera
Źródło zdjęć https://www.envato.com