Czy to już depresja ? Na co zwrócić uwagę aby nie było za późno ?

Depresja to coś więcej niż tylko uczucie smutku przez kilka dni. Depresja często i gęsto trwa tygodnie lub miesiące i może zakłócać codzienne życie i relacje z otoczeniem.

Objawy mogą również objawiać się jako problemy fizyczne, takie jak bóle głowy lub problemy trawienne. Niestety kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni.

Opcje leczenia obejmują psychoterapię i leki przeciwdepresyjne. Niektóre osoby, które nie reagują na leki, mogą wymagać terapii elektrowstrząsowej (ECT).

  1. Poczucie beznadziejności

Depresja może powodować wszechogarniający smutek, który przeszkadza w codziennym życiu. Może to wpływać na zdolność do pracy, nauki i interakcji z innymi. Jeśli dana osoba ma myśli samobójcze, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej.

Depresja może wystąpić u osób w każdym wieku, każdej płci i z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych. Może mieć różne przyczyny, w tym różnice w biochemii mózgu i genetyce. Może być również spowodowana czynnikami środowiskowymi, takimi jak ciągłe narażenie na przemoc lub nadużycia.

Depresja jest zwykle diagnozowana, gdy dana osoba ma kilka objawów przez dwa tygodnie lub dłużej. Ważne jest, aby znać znaki ostrzegawcze depresji, aby w razie potrzeby uzyskać pomoc. Dobrą wiadomością jest to, że depresję można leczyć za pomocą leków lub psychoterapii.

  1. Poczucie bezwartościowości

Każdy od czasu do czasu czuje się przygnębiony, ale przewlekłe poczucie bezwartościowości jest poważniejsze i jest oznaką depresji. Jeśli ktoś, kogo znasz, ma takie uczucia przez dłuższy czas, ważne jest, aby rozważyć zbadanie go przez lekarza lub specjalistę ds. zdrowia psychicznego.

Osoby cierpiące na depresję często czują, że nie są wystarczająco dobre lub nie mają nic do zaoferowania światu, co może być bardzo szkodliwe dla ich poczucia własnej wartości. Poczucie bezwartościowości może być wywołane wieloma czynnikami, w tym traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, relacjami z krytycznym rodzicem lub współpracownikiem, lub ważnymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak utrata pracy lub rozwód. Mogą być również objawem PTSD, poczucia winy ocalałego lub innych zaburzeń psychicznych.

  1. Trudności z koncentracją

Każdy od czasu do czasu odczuwa smutek lub przygnębienie i to normalne, że trudno jest się skupić, gdy życie staje się stresujące lub denerwujące. Jednak regularne odczuwanie takiego stanu może wskazywać na poważniejszą chorobę, taką jak depresja.

Depresja może wpływać na wydajność w pracy i interakcje społeczne. Depresja może również prowadzić do niezdolności do dbania o siebie, powodując błędne koło, które może być trudne do przerwania.

Jeśli masz trudności z koncentracją, rozważ wizytę u terapeuty w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji. Depresja może być stanem uleczalnym, a terapeuta pomoże ci zidentyfikować pierwotną przyczynę twoich problemów z koncentracją. Trudności z koncentracją mogą być również oznaką innych schorzeń, takich jak zaburzenia lękowe. Jeśli cierpisz na lęk lub depresję, terapeuta może pomóc ci złagodzić objawy i odzyskać zdolność koncentracji.

  1. Za dużo lub za mało snu

Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie dla nastroju, zdrowia i wydajności. Jednak zbyt duża ilość snu może być również oznaką depresji. Jest to stan zwany hipersomnią i często jest spowodowany niskim poziomem substancji chemicznych w mózgu, które wpływają na nastrój.

Wiele osób cierpiących na depresję nie zdaje sobie sprawy, że nadmierna ilość snu jest jej objawem. Mogą interpretować to zachowanie jako próbę ucieczki od bólu emocjonalnego. W rzeczywistości jednak może to powodować różne problemy zdrowotne, w tym otyłość i choroby serca.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że ważne jest, aby poinformować swój zespół opieki o wszystkich objawach depresji – nawet tych, które wydają się niepowiązane. Mogą oni pomóc ustalić, w jaki sposób objawy te są związane z nastrojem i planem leczenia.

  1. Poczucie winy lub bezwartościowości

Według APA poczucie winy lub bezwartościowości jest powszechne w depresji. Możesz myśleć, że jesteś odpowiedzialny lub zasługujesz na złe rzeczy, które ci się przytrafiają, lub możesz wierzyć, że w twoim życiu nie ma nic dobrego, dla czego warto żyć.

Jeśli wyrażasz poczucie beznadziejności lub bezwartościowości w sposób, który przeszkadza ci w codziennych czynnościach, zwróć się o pomoc do specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Specjalista ds. zdrowia psychicznego może dokonać oceny i określić, czy objawy są związane z depresją, czy też z chorobą, taką jak problemy z tarczycą, niedobór witamin lub fibromialgia (która wiąże się ze zmęczeniem i zmianami nastroju, które mogą naśladować depresję). Następnie mogą oni opracować plan leczenia. Leczenie obejmuje terapię, leki i inne techniki. W przypadku ciężkiej depresji czasami konieczna jest opieka szpitalna lub domowa.

Image by Holger Langmaier from Pixabay

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 35