Jak dbać o cerę tłustą ?

Cera tłusta to jedno z najczęstszych problemów skórnych, z którym boryka się wiele osób. Charakteryzuje się ona nadmiernym wydzielaniem sebum, co często prowadzi do powstawania niedoskonałości skórnych, takich jak zaskórniki czy pryszcze. Właściwa pielęgnacja skóry tłustej jest niezwykle istotna, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zmian skórnych.

W tym artykule przedstawimy kilka prostych i skutecznych sposobów, jak dbać o cerę tłustą. Opowiemy o tym, jakie produkty warto stosować, jak często myć twarz i jakie nawyki warto zmienić, aby poprawić kondycję skóry. Przedstawimy również kilka domowych sposobów na walkę z niedoskonałościami skórnymi i podpowiemy, jakie kosmetyki warto wybrać, aby w pełni zaspokoić potrzeby skóry tłustej. Jeśli zależy Ci na zdrowej, gładkiej i pięknej skórze, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Tłusta skóra jest częstym problemem wielu osób i może być trudna do opanowania. Jednak stosując odpowiednie podejście, można kontrolować skórę tłustą i utrzymywać ją w dobrym stanie.

  1. Pij dużo wody

Woda jest niezbędnym elementem zdrowia naszego organizmu. Przenosi tlen w całym organizmie, poprawia energię, smaruje stawy, redukuje toksyny, zapobiega kacom i leczy kamienie nerkowe.

Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale wiele osób nie pije codziennie wystarczającej ilości wody. Może to prowadzić do odwodnienia i innych problemów zdrowotnych.

  1. Umyj twarz dwa razy dziennie

Kiedy próbujesz zadbać o tłustą skórę, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest regularne mycie twarzy. Pozwoli to wyeliminować brud i bakterie z porów i może pomóc zmniejszyć ilość nadmiaru sebum, które jest produkowane przez gruczoły łojowe.

Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca mycie twarzy dwa razy dziennie lub po silnym spoceniu się, aby zmaksymalizować zdrowie skóry. Oczyszczanie przygotowuje również skórę do maksymalnego wchłonięcia zabiegów, takich jak serum przeciwstarzeniowe lub silne kremy do pielęgnacji skóry.

  1. Oczyszczaj twarz za pomocą delikatnego środka oczyszczającego

Jeśli masz tłustą skórę, najlepiej będzie, jeśli zastosujesz delikatny środek oczyszczający, który nie pozbawi twarzy jej naturalnych olejków. Szukaj produktu zawierającego składniki nawilżające, takie jak masło shea lub gliceryna, które łagodzą i nawilżają skórę.

Następnie myj twarz dwa razy dziennie, rano i wieczorem, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń i makijażu. Dermatolodzy zalecają, aby nie myć twarzy częściej niż trzy razy dziennie.

  1. Nawilżaj skórę

Jednym z najważniejszych kroków w dbaniu o skórę tłustą jest jej nawilżanie. Ci, którzy mają tłustą skórę często pomijają ten krok, ponieważ myślą, że to tylko sprawi, że ich skóra będzie jeszcze bardziej tłusta, ale w rzeczywistości jest odwrotnie!

Nawilżaj swoją skórę dwa razy dziennie lekkim balsamem, który zapewnia odpowiednią ilość nawilżenia. Wybierz krem nawilżający na bazie wody, który zawiera naturalne substancje utrzymujące wilgoć, takie jak Miód Manuka, aby przyciągnąć dodatkową wilgoć z powietrza i zablokować ją.

  1. Złuszczaj skórę

Kiedy złuszczasz skórę, usuwasz martwe komórki i warstwę brudu. W ten sposób odsłania się świeżo wyglądająca skóra pod spodem, a produkty do pielęgnacji skóry stosowane miejscowo lepiej wnikają w skórę.

Odpowiednio złuszczona skóra może pomóc w zmniejszeniu występowania trądziku i zaskórników. Odblokowuje również pory i kontroluje produkcję oleju.

Złuszczanie można wykonać za pomocą chemicznego lub fizycznego peelingu. Chemiczny środek złuszczający zawiera składniki, które rozluźniają klej, który trzyma martwe komórki skóry razem.

  1. Stosuj dobry filtr przeciwsłoneczny

Filtr przeciwsłoneczny jest ważną częścią rutyny pielęgnacyjnej, zwłaszcza latem. Dermatolodzy zalecają stosowanie kremu z filtrem o wartości SPF 30 i szerokim spektrum ochrony.

Kremy z filtrem dostępne są w różnych formach, takich jak olejek, puder, spray czy sztyft. Niezależnie od tego, jak wolisz stosować swój krem, dermatolodzy zalecają ponowne nakładanie go co dwie godziny lub po silnym poceniu się czy pływaniu.

  1. Unikaj tłustych potraw

Jeśli cierpisz z powodu tłustej skóry, ważne jest, abyś unikała jedzenia pokarmów, które zawierają dużo oleju. Oleje te są głównym winowajcą, że Twoja skóra jest nadmiernie tłusta.

Ponadto, tłuste jedzenie zwiększa liczbę kalorii i może prowadzić do otyłości. Poza tym, może powodować problemy, takie jak choroby serca i wysokie ciśnienie krwi.

  1. Unikaj dymu papierosowego

Dym z papierosów zawiera wiele toksycznych substancji chemicznych, w tym substancje smoliste i nikotynę. Są one odpowiedzialne za wiele problemów zdrowotnych, w tym raka płuc i inne choroby układu oddechowego.

Palenie może również przyspieszyć proces starzenia się poprzez przyspieszenie rozpadu kolagenu i elastyny, które nadają skórze elastyczność i wytrzymałość. Dodatkowo może powodować rozszerzone naczynia krwionośne i zaczerwienienia.

  1. Śpij dobrze i długo

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie tłustej skóry jest przestrzeganie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Mycie twarzy rano i w nocy pomaga usunąć nadmiar oleju i zmniejszyć ilość wybuchów. Używanie bibułek może również pomóc w kontrolowaniu poziomu oleju w ciągu dnia. Oprócz tych kroków, ważne jest, aby dobrze się wyspać, aby skóra mogła się odmłodzić.

Image by Pana Koutloumpasis from Pixabay

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 35