Techniki podawania drinków – jakie szklanki wybrać dla danego rodzaju drinka

Szklanki do drinków to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na wyjątkowy smak i prezencję serwowanych napojów. Wybór odpowiedniego rodzaju szkła pozwala podkreślić charakterystykę danego koktajlu, a także zachować jego aromat oraz właściwą temperaturę. W poniższym artykule opisujemy podstawowe rodzaje szklanek oraz wyjaśniamy, jakie drinki najlepiej w nich podawać.

Rodzaje szklanek do podawania drinków

Szklanki Highball przypominają kształtem wysokie i wąskie szklanki do soku, lecz są nieco większe i mają pojemność od 240 do 450 ml. Służą do serwowania koktajli na bazie alkoholu i napojów bezalkoholowych, tzw. long drinks. Ze względu na wysokość szklanki, można w nich umieścić dużo lodu, co pozwala na odpowiednie schłodzenie drinka. Szklanki Collins są bardzo podobne do szklanek Highball, jednak nieco smuklejsze i wyższe. Ich pojemność wynosi od 200 do 400 ml. Te szklanki do drinków idealnie sprawdzą się przy serwowaniu koktajli efektownie udekorowanych owocami, takimi jak Collins czy Mojito. Dzięki swojemu kształtowi wpływają na to, że napój prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Szklanki Hurricane to wysokie, smukłe naczynia o pojemności około 500 ml i charakterystycznym kształcie, z szerokim dnem, wąską środkową częścią i szerokim brzegiem. Są idealne do serwowania egzotycznych drinków na bazie owoców oraz alkoholi takich jak rum czy tequila. Dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi sprawiają, że podawane w nich koktajle zyskują dodatkowy urok. Z kolei szklanki Old Fashioned są niskimi, szerokimi naczyniami o grubych ściankach i płaskim dnie. Służą one głównie do serwowania whisky oraz koktajli na bazie tego alkoholu. Doskonale sprawdzają się również podczas degustacji whisky, gdyż grubość ścianek zapewnia odpowiednią izolację termiczną, a szeroki kształt ułatwia oddanie się aromatowi trunku.

Kieliszki do podawania drinków

Jak wyjaśniają eksperci z hurtowni Porcelana24, niektóre drinki lepiej będzie podać nie w szklance, a w specjalnym kieliszku. Przykładem może być martini oraz koktajle na bazie tego trunku, podawane w naczyniach z szeroką, stożkowatą czaszą na wysokiej nóżce. Kieliszek taki sprawdzi się przy serwowaniu drinków podawanych bez lodu, takich jak Cosmopolitan czy Manhattan. Kieliszki typu coupe to wyjątkowy rodzaj szkła, który swoim kształtem nawiązuje do elegancji dawnych lat. Mają pojemność od 150 do 250 ml i charakteryzują się szerokim, płytkim kielichem na cienkiej nóżce. Choć pierwotnie przeznaczone były do podawania szampana, obecnie są często wykorzystywane do serwowania koktajli na bazie pianek i musów, takich jak Pina Colada czy White Lady.

Artykuł partnera

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 42