Zestawy do rusztowań – drobiazgi o wielkim znaczeniu

Są takie prace, które trzeba wykonać na znacznej wysokości – daleko od ziemi i stabilnego podłoża. W takiej sytuacji trzeba polegać na roboczej platformie, która utrzyma ciężar wszystkich pracowników oraz ich narzędzi i niezbędnych akcesoriów. Korzystanie z rusztowań to codzienność dla osób zatrudnionych w firmach budowlanych i remontowych, ale też dla konserwatorów sztuki. Jeśli mają do dyspozycji stabilne oparcie, wiedzą że nie muszą bać się o swoje bezpieczeństwo i mogą spokojnie skupić się na zleconej im pracy – a to oczywiście ma spory wpływ na jakość efektu końcowego. Właśnie dlatego ktoś odpowiedzialny za rusztowania ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie.

Zestawy do rusztowań – czyli co?

Remont elewacji, naprawa awarii, wymiana instalacji, montaż bannerów reklamowych, tworzenie muralu albo odnawianie fresku w zabytkowym budynku – żeby wykonać każde z tych zadań, trzeba wznieść się bardzo wysoko, w dosłownym znaczeniu tego słowa. A ponieważsą różne powody, by podejmować pracę na wysokościach, istnieją też różne rodzaje rusztowań. Ramowe, złożone z prostych ram i belek, stabilnie trwają w jednym miejscu, bo opierają się na podstawach przykręconych do podłoża. W rusztowaniach ruchomych podstawę zastępują kółka osadzone na trzpieniu. Te mogą łatwo zmieniać swoje położenie, dlatego są wzbogacone o dodatkowe elementy i funkcje, które pomagają bezpiecznie manewrować całą konstrukcją. Do kółek jezdnych, które należą do takich zestawów, producenci dodają między innymi hamulce.

Stabilne rusztowanie to podstawa sukcesu – dlatego warto poświęcić sporo uwagi, kompletując wszystkie potrzebne elementy. W obecnych czasach poszukiwania bardzo przyspiesza Internet, ponieważ na wirtualnych łamach swoje oferty przedstawia wielu producentów i dystrybutorów. Dobrym przykładem jest portal e-kółka, który tematyce rusztowań poświęca oddzielną zakładkę w swojej domenie. Przeglądając taki katalog, można nie tylko zorientować się w ofercie, ale nawet sprecyzować własne potrzeby zakupowe – bo na takich stronach oferowane modele są bardzo dokładnie opisane.

Wybierając zestawy do rusztowań, należy również zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane konkretne części. W tej kwestii wypada zaufać producentowi, który użył wysokiej jakości materiałów, takich jak stal albo aluminium. Takie tworzywa zapewnią zestawom stabilność i wytrzymałość, pozwolą też na długotrwałe użytkowanie, a nawet zminimalizują ryzyko ewentualnych awarii.

Oczywiście, nawet mając do dyspozycji modele najwyżej jakości, należy regularnie o nie dbać – konserwacja to podstawa, zwłaszcza w przypadku akcesoriów, od których zależy bezpieczeństwo w pracy na wysokościach. Gdy tylko okaże się, że któraś z części wymaga wymiany – wystarczy wrócić do przeglądania ofert producentów kół jezdnych i do poszukiwania dystrybutorów. Wspomniany już portal e-kółka czeka również na takich klientów, którzy potrzebują pomocy w rozwiązaniu nagłych problemów z zestawami do rusztowań. Oprócz pełnego kompletu, można tam kupić także pojedyncze elementy, o sprecyzowanych parametrach.

Artykuł partnera

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 42